چند اصل مهم در طراحی سایت

چند اصل مهم در طراحی سایت

 
 
 
شما سایتی می خواهید که بازدید کننده بیشتر و بیشتری داشته باشد. رعایت چند اصل به راحتی کمک می کند تا به این هدف برسید.
 
 

یک صفحه با عنوان نقشه سایت طراحی کنید.

 

صفحه نقشه سایت می تواند یک راهنمای بسیار خوب برای کاربران سایت شما باشد. در طراحی صفحه نقشه سایتتان سعی کنید از یک ساختار درختی استفاده کنید بگونه ای که بخشهای مهم سایت بطور واضح در آن مشخص شده باشد و صفحات مربوط به هر کدام از بخشها به صورت زیر مجموعه آن بخش نمایش داده شوند . برای مثال می توانید سایت خود را به ۴ بخش اصلی شامل محصولات، خدمات، سوال های رایج و تماس تقسیم کرده و عناوین صفحات مرتبط با هر یک از این بخش ها را در زیر آن قرار دهید بصورتی که به صفحه مربوط به خود لینک شوند . برای آشنایی بیشتر با ساختار نقشه سایت پیشنهاد می کنم که به چند سایت بزرگ مراجعه کنید و صفحه نقشه آنها را بررسی کنید.

 

فقط چند کلیک

 

محتویات سایت خود را همیشه در دسترس بازدید کننده نگاه دارید. هر صفحه از سایت شما باید از طریق هر صفحه دیگر قابل دسترسی باشد. سعی کنید پیوندهای میان صفحاتتان را طوری طراحی کنید که بازدید کننده در هر جای سایت که باشد بتواند با حداکثر ۴ کلیک خود را به صفحه مورد نظر برساند. شما باید به طور مرتب ساختار صفحات و ارتباط بین آنها را در سایتتان بررسی کرده و مشکلات احتمالی را بر طرف نمایید. بازدید کننده ها برای این به سایت شما می آیند که با شما و خدماتتان آشنا بشوند پس بهتراست کاری نکنید که آنها واردار شوند برای کسب اطلاعات در سایت شما حفاری کنند!

 

 

جستجو چرا ؟ فقط لینک !

 

وب سایت ها سیستمی برای جستجو در میان اطلاعات خود دارند. اما سعی کنید تا جایی که امکان دارد از مجبور نمودن کاربران به استفاده از آن بپرهیزید. حتی بهترین موتورهای جستجو هم در بعضی موارد نتایجی غیر از آنچه که شما می خواهید به شما ارائه می دهند و این باعث گیج و گم شدن شما در میان صفحات می گردد. در ضمن بیشتر کاربران هم طرز استفاده مفید از موتور جستجو را بلد نیستند. بنابراین پیشنهاد می شود که بجای استفاده از سیستم جستجو در سایتتان پیوندهای بین صفحاتتان را طوری دقیق و کارا طراحی کنید تا کاربران براحتی بتوانند از طریق لینکها به اطلاعات مورد نیاز خود دستیابی پیدا کنند و نیازی به استفاده از سیستم جستجو نباشد.

 

 

مسیرهای متعددی در نظر بگیرید !

 

سعی کنید در طراحی پیوندهای بین صفحات سایت خود طوری عمل کنید که برای دستیابی به هر صفحه بیش از یک مسیر وجود داشته باشد و کاربران خود را به یک مسیر محدود نکنید . به عنوان راه حل در بیشتر سایتها از منوهای کرکره ای استفاده می شود که راهی موثر برای قرار دادن مسیرهای متفاوت در صفحه است بدون اینکه فضای زیادی در صفحه اشغال کند.

 

 

اطلاعاتتان را متمرکز کنید !

 

سعی نکنید در سایتتان محل های زیادی را طراحی کنید و اطلاعاتتان را در میان آنها پراکنده کنید چون در این صورت ممکن است کاربرانتان در میان انبوه صفحات سایت شما غرق شوند ! پراکندگی اطلاعات جزو مشخصه های یک وب سایت خوب نیست.

 

 

از بکار بردن فریم پرهیز کنید.

 

تا جایی که امکان دارد سعی کنید از بکار بردن فریم در طراحی وب سایتتان پرهیز کنید. برخی مرورگرهای با نمایش فریم ها مشکل دارند. کاربران هنگامی که در صفحه مقابل خود با چندین اسکرول بار مختلف روبرو می شوند به طور کامل گیج می شوند ! فریم ها از لحاظ ساختار بهینه سازی برای موتورهای جستجو ساختار مناسبی ندارند. مرورگرها فریم را به خوبی صفحات دیگر نمی بینند. اگر ناچارید که حتما از فریم ها در طراحی سایت خود استفاده نمایید پس خودتان را برای مسائل بعدی آن آماده نمایید.

 

 

از لینکهای حرکت دار بپرهیزید !

 

در طراحی صفحات خود سعی کنید از بکار بردن لینکهایی که در حال حرکت هستند یا لینکهایی که دائما تغییر رنگ می دهند یا چشمک می زنند پرهیز کنید.

تحقیقات نشان داده است برخی کاربران در مواجه با چنین صفحاتی بلافاصله آن صفحه را بدون توجه به محتوای آن می بندد. اینکار تنها باعث گیج شدن بازدید کننده ها می شود !

 

 

محتویات سایت خود را همیشه در دسترس بازدید کننده نگاه دارید .

 

هر صفحه از سایت شما باید از طریق هر صفحه دیگر قابل دسترسی باشد. سعی کنید پیوندهای میان صفحاتتان را طوری طراحی کنید که بازدید کننده در هر کجای سایت که باشد بتواند با حداکثر 4 کلیک خود را به صفحه مورد نظر برساند. شما باید به طور مرتب ساختار صفحات و ارتباط بین آنها را در سایتتان بررسی کرده و مشکلات احتمالی را بر طرف نمایید. بازدید کننده ها برای این به سایت شما می آیند که با شما و خدماتتان آشنا بشوند پس بهتراست کاری نکنید که آنها وادار شوند برای کسب اطلاعات در سایت شما حفاری کنند!

/ 0 نظر / 27 بازدید